انواع رویکرد در طراحی سایت

برای شروع طراحی سـایت و یا راه اندازی کسب و کار ایـنتـرنتی تان، باید تحلیل درستی داشته باشید تا بدانید:

 

  • قصد شما از وب سایت تان چیست؟

یعنی شما باید بدانید که آیا

  • وب سایت شما برای معرفی کالا، خدمات و تخصص شماست؟

  • وب سایت شما فروش آنلاین خواهد داشت؟ آیا فروش محصولات فیزیکی خواهید داشت؟ یا فروش محصولات مجازی مانند فایل است؟

  • سایت شما برای اطلاع رسانی و از نوع خبری است؟

پس با ۳ سوال فوق به ۳ رویکرد کلی برای نوع طراحی سایت میرسیم:

  1. راه اندازی سایت معرفی کالا و خدمات

  2. طراحی وب سایت خبری – مجله خبری – اطلاع رسانی

  3. طراحی سایت فروشگاهی ( که می تواند فروش محصولات فیزیکی یا مجازی باشد)

همانگونه که در مقالات سایت و ایمیل های ارسالی گفته شد، پیش فرض ما برای طراحی سایت و تولید محتوا استفاده از پلت فرم وردپرس می باشد. برای شروع طراحی و تعیین هرکدام از رویکردها، در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

۱- رویکرد معرفی کالا و خدمات

غالب افراد، دارای مهارت و تخصص هایی هستند و اغلب از تخصص و مهارت خود امرار معاش می کنند. بعضی از آن ها بصورت اداری – کارمندی  از تخصص و مهارت خود شغلی انتخاب کرده اند و یا آن که خودشان کسب و کاری راه اندازی کرده اند و کارآفرینی کرده اند. در شرایط اقتصادی ایران نیز افراد در صدد داشتن کسب و کار دوم در کنار شغل کارمندی خود نیز هستند، پس برای هر دو گروه میتوان این پیشنهاد را ارائه داد:

اگر در فکر راه اندازی سایتی هستید که به معرفی شما بپردازد و کالا، خدمات و تخصص شما در این سایت ارائه شود باید از نظر انتخاب قالب و پوسته  شرکتی  انتخاب نمایید تا با زیبایی مناسب و امکانات مورد نیاز سایت شما در اسرع وقت راه اندازی شود. امکانات باید برای نیاز شما کافی باشد. و البته امکاناتی اصلا در این نوع طراحی سایت نیاز شما نیست، قطعا سرعت سایت شما را کُند خواهد کرد  و ابزاری بلا استفاده خواهید شد.

قالب را اگر داخلی یا خارجی (دلاری) خرید کنید باید بر طبق نیاز  هزینه متعارف آن را پرداخت نمایید به نظرم کسی مایل به پرداخت هزینه برای ابزار بلااستفاده نیست. قالب هایی که در این نوع سایت های می توانید استفاده نمایید به شرح زیر است:

قالب های  Sahifa,Enfold,Avada,Zephyr,Maintenance .

سایت هایی مانند Asaknaphta.com , Aftabtoys.com , mehr-asa.net   را می توانید مشاهده نمایید. این سایت ها صرفاً  معرفی شرکت، خدمات و محصولات آن ها می باشند و قصد فروش بصورت آنلاین در آن ها وجود ندارد. بنابراین انتخاب شما برای تولید محتوا باید از این دست قالب ها باشد که نمونه هایی از آن ها در بالا ذکر شد که سایت شرکتی جهت معرفی راه اندازی خواهد شد.

افراد با جستجو (جستجوی گوگل) در صورت دیده شدنه شما (سئو مناسب)

وی کالا و خدمات مورد نیازشان، به سایت شما خواهند رسید و از اطلاعات موجود در سایت شما استفاده می کنند و نهایت با تماس تلفنی و روش های دیگر، منجر به فروش و  کسب درآمد خواهد شد.

۲- رویکرد خبری و اطلاع رسانی

روزنامه ها، خبرگزاری ها، هفته نامه ها نگاه شان به اخبار و اتفاقات متفاوت است و از آن کسب درآمد می کنند. تمام گروه ها و کسب و کارهایی که در حوزه خبری و اطلاع رسانی فعالیت دارند، اگر قصد راه اندازی وب سایت را دارند باید از اقلب های متخص همین حوزه استفاده نمایند. جهت این کاربرد می توان به قالب های Max , Publisher , Sevenmag ,   اشاره کرد.

این قالب ها از چیدمان و ابزارهای مورد نیاز  سایت خبری و روزنامه ای بهره مند هستند و نگاه فروش و یا معرفی خدمات در آن ها وجود ندارد و بر اساس اطلاع رسانی، طراحی شده اند. در بعضی از این قالب های خبری ، ابزار بکارگیری تبلیغات بنری در کنار صفحات، وجود دارند. برای مثال سایت خبرآنلاین، تابناک را می توان نام برد که معمولا درآمد این گونه سایت ها از طریق فروش تبلیغات در گوشه و کنار صفحات سایت شان می باشد.

۳- رویکرد فروشگاه اینترنتی

توقعات شما بعنوان خریدار، از فروشگاه اینترنتی چیست؟

ابزارهایی که لازم دارید تا خرید آسان تری انجام دهید چیست؟

چه ابزارهای کمکی برای انتخاب کالای مورد نظرتان نیاز دارید؟

جواب این سوالات و سوالات شبیه به آن، می تواند طراحان قالب سایت را به سمت قالب کامل و اصولی برای فروشگاه برساند.

قالب فروشگاهی باید امکان جستجوی قوی، مقایسه کالا با کالا، صدور فاکتور، اتصال به درگاه بانکی و … را داشته باشد. قالب هایی مانند Adrenalin , digishop , luxury  را نام برد. قدرت هر قالب فروشگاهی به تکمیل بودن ابزارهای مورد نیاز یک فروشگاه، بستگی دارد. در سایت هایی مانند bnbook , khanehit , parsdook رویکرد فروشگاهی مدنظر بوده و با قالب های مناسب فروشگاهی طراحی شده اند.

البته فروشگاه اینترنتی می تواند فروش محصولات فیزیکی باشد که باید ارسال کالا انجام گیرد و می تواند فروش مجازی مانند فروش فایل باشد که با پرداخت وجه، دانلود فایل انجام گیرد. در هر دو مورد قالب فروشگاهی بکار گرفته می شود و تنظیمات کمی متفاوت هستند.

سایت های فروش بلیط(کنسرت، تئاتر، سینما) نیز در همین نوع سایت های فروشگاهی هستند که فقط با اعلام کد پیگیری به شما، فروش بلیط را انجام می دهند.

سایت های آموزشی که قصد فروش آموزش های خود را دارند نیز باید از قالب های فروشگاهی استفاده نمایند.

بنابراین اغلب فعالیت ها و کسب و کارها، در این سه رویکرد می توانند سایت مورد نظرشان را راه اندازی نمایند و حضور خود را در فضای مجازی تثبیت کنند تا گسترش بازار مناسبی را در کسب و کارشان ایجاد نمایند.

نظرات بسته شده است.